burger-menu

Coming up:   2018 Fall Awards Dinner    Nov 17   6pm    More





weather

  
  

results

  
5/16 Wednesday Racing
Winner - Andy McDonald
Exceptional - Mike Evans

5/19-20 Windy 500 Regatta
Laser Jr. - Reagan Lessick
Laser Sr. - Ryan Lashaway
Snipe - Jno Disch

5/23 Wednesday Racing
Winner - Andy McDonald
Exceptional - Jim Rickter

5/26 - Germantown Sprints
Snipe - Randy & Mary Fridlund
MC Scow - Andy McDonald
Sunfish - Jim Rickter
Laser - Paul Gush

5/30 Wednesday Racing
Winner - Jim Jordan
Exceptional - Paul Gush

6/2-3 Memorial Regatta
MC Scow - Andy McDonald
Lightning - Mike Franceschini
Interlake - Thane Morgan
Y Flyer - Howard Roeshlein
Thistle - Eric Guion
Sunfish - Jim Richter

6/06 Wednesday Racing
Winner - Adam Ondrejack
Exceptional - Jackson Rush

6/9-10 Geist Guzzler
Winner - Bob Hickok

6/13 Wednesday Racing
Winner - Stephen Roeshlein
Exceptional - Annie Townsend

6/20 Wednesday Racing
Winner - Andy McDonald
Exceptional - Mary Fridlund

6/27 Wednesday Racing
Winner - Mike Franceschini
Exceptional - Mike Evans

6/30 Firecracker Mini Regatta
MC Scow - Andy McDonaldi
Laser - Brian Rosensteel
Sunfish - Mark Saalmuller

7/11 Wednesday Racing
Winner - Andy McDonald
Exceptional - Dale Katzfey

7/18 Wednesday Racing
Winner - Thane Morgan
Exceptional - Logan & Sunny Tullai

7/25 Wednesday Racing
Winner - Brian Rosensteel
Exceptional - Doug White

8/08 Wednesday Racing
Winner - Andy McDonald
Exceptional - Emilie Shunke

8/22 Wednesday Racing
Winner - Thane Morgan
Exceptional - Cap. Charlie Daniel

8/25 - 8/26 Commodore's Cup
Cup Winner - Bryan & Ayden Sarber
Interlake - Dave Weimer
Y-Flyer - Kevin Black
Lightning - Pete Mcginity
Snipe - Randy Fridlund
Thistle - Hunter Dyar
Keelboat - Brad Blackman

8/29 Wednesday Racing
Winner - Don Wilson
Exceptional - George Broadlick

9/1 Buzz L. Mini Regatta
Laser - Brian Rosensteelr
Sunfish - Mark Saalmuller
MC Scow - Andy McDonald

9/5 Wednesday Racing
Winner - Andy McDonald
Exceptional - Mike Franceschini

9/12 Wednesday Racing
Winner - Andy McDonald
Exceptional - Dave Charlton

9/8-9 Thistle Naptown Regatta
Winner - Hunter Dyar
Paul Dovey, Dave Atkinson, Eric Guion, Andy McDonald, Howard King finished as listed

9/26 Wednesday Racing
Winner - Don Wilson
Exceptional - Brad Blackman

9/29-30 Keelover Regatta
J24 Winner - Bob Hickok
PHRF Winner - Brad Blackman




Congratulations to Andy McDonald for winning the 2018 ISC Club Championship!

_____________________________________________________________________________________________________________



The Sarber duo win the 2018 Commodore's Cup!

25 Boats raced pursuit style.  They started last and beat the masses to lift the trophy.

2nd Place  -  Dave Weimer

3rd Place - Hunter Dyar






ISC was recently featured in Geist Magazine.   Click here to read the article.